Наслідки незазначення інформації про забезпечення в оголошенні або тендерній документації

Дата публікації: 30.04.2021

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон) замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції.

У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, у тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції / пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції.

Також згідно з пунктом 9 частини 2 статті 21 та пунктом 15 частини 2 статті 22 Закону оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію про розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій, а у тендерній документації зазначаються відомості про розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій, якщо замовник вимагає надати таке забезпечення.

З огляду на зміст зазначених норм головними умовами для витребування забезпечення тендерної пропозиції є зазначення відповідної інформації про його витребування як в тендерній документації, так і в оголошенні про проведення процедури закупівлі.

Відповідно, є недопустимим відображення інформації про розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій лише в оголошенні чи лише в тендерній документації. За таких обставин умови проведення закупівлі є неузгодженими між оголошенням про проведення торгів та тендерною документацією.

Такої самої позиції дотримується Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, зокрема в рішенні від 16.03.2021 № 5169-р/пк-пз, предметом розгляду якого було питання щодо встановлення замовником у тендерній документації умов про розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій, у той час як оголошенням про проведення закупівлі ці умови встановлені не були.

Також згідно з позиціями територіальних офісів Держаудислужби України, зокрема Північного (висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-07-22-002084-c від 10.09.2020) та Східного (висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-10-19-001745-c від 09.11.2020) офісів, наявність описаних вище обставин є порушенням норм законодавства у сфері публічних закупівель.

Таким чином, у разі виявлення замовником зазначених порушень при проведенні ним конкурентної процедури закупівлі до закінчення строку подання тендерних пропозицій замовнику необхідно внести зміни до тендерної документації шляхом доповнення чи вилучення відповідних умов. А в разі виявлення таких порушень після закінчення строку подання тендерних пропозицій замовнику доцільно відмінити закупівлю з підстави неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, оскільки такі порушення на цьому етапі неможливо усунути.

Олег Підгірський,
юрист Тендерного агентства Радник

Ще статті

Показати більше
тел.

Давайте обговоримо Ваш проект

03055, Україна, м. Київ, пров. Тбіліський, 4/10

Пн-Чт: з 9:00 до 17:50
Пт: з 9:00 до 17:00
Сб-Нд: вихідний

Залиште Ваш номер телефона і наші менеджери незабаром зв'яжуться з Вами!

або зателефонуйте до нас: (044) 581-09-38