Оренда рухомого та нерухомого майна: закупівля чи ні в розумінні Закону

Дата публікації: 28.05.2021

Часто у замовників виникає потреба в укладенні правочину оренди того чи іншого майна. У зв’язку з цим виникає питання: яким чином замовнику здійснити таку закупівлю, та чи підпадає вона під дію Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Щоб розібратися в цьому питанні детальніше, звернемося до визначень рухомого та нерухомого майна.

Відповідно до частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до частини 2 статті 181 ЦКУ рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.

Отже, як приклад, оренда автомобіля чи обладнання відноситься до оренди рухомого майна, а оренда будівлі або земельної ділянки — до нерухомого.

Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 1 Закону послуги — будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 3 Закону дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно.

Отже, оренда відноситься до послуг та є закупівлею в розумінні Закону, але є й певні виключення, а саме: дія Закону не поширюється на випадки оренди замовниками нерухомого майна.

З огляду на вищевикладене можемо зробити висновок, що закупівлі оренди рухомого майна замовники повинні здійснювати з урахуванням вимог Закону та обирати вид закупівлі, який відповідає її вартості, а от закупівлі оренди нерухомого майна здійснюються без застосування вимог Закону, тому інформація про такі закупівлі не включається до річного плану, не оприлюднюється та не потребує звітування.

Більш детально можна прочитати в статті «Чи поширюється дія Закону на оренду (не)рухомого майна» за посиланням.

Вікторія Романюк,
Керівник Тендерного агентства Радник

Ще статті

Показати більше
тел.

Давайте обговоримо Ваш проект

03055, Україна, м. Київ, пров. Тбіліський, 4/10

Пн-Чт: з 9:00 до 17:50
Пт: з 9:00 до 17:00
Сб-Нд: вихідний

Залиште Ваш номер телефона і наші менеджери незабаром зв'яжуться з Вами!

або зателефонуйте до нас: (044) 581-09-38