Документи/інформація, які подає учасник після визначення його переможцем відкритих торгів

Документи/інформація, які подає учасник після визначення його переможцем відкритих торгів

Законодавством у сфері публічних закупівель виділено три типи документів та інформації, які надаються переможцем процедури закупівлі відкриті торги, а саме:

1) Документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3↗, 5, 6↗ і 12 пункту 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників↗, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості↗).

Норма, яка це передбачає: абзац 15 пункту 47 Особливостей↗.

Спосіб подання: оприлюднення в електронній системі закупівель.

Строк оприлюднення: що не перевищує чотирьох днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Наслідок неоприлюднення таких документів: відхилення пропозиції переможця з підстави абзацу 3 підпункту 3 пункту 44 Особливостей↗ (ненадання таких документів у спосіб, визначений тендерною документацією).

2) Інформація про право підписання договору про закупівлю.

Норма, яка це передбачає: абзац 2 пункту 17 Особливостей↗.

Спосіб надання: не визначено, як і не визначено форми подання такої інформації.

Строк надання: у період укладення договору про закупівлю, тобто у строк, визначений абзацом 4 пункту 49 Особливостей↗, а саме не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю, або не пізніше ніж через 60 днів, якщо такий строк обґрунтовано продовжено.

Наслідок ненадання такої інформації: пунктом 44 Особливостей↗ не передбачено відхилення пропозиції переможця через ненадання такої інформації.

3) Забезпечення виконання договору (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати).

Норма, яка це передбачає: підпункт 16 частини 2 статті 22↗ та стаття 27 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII↗ (далі — Закон↗).

Спосіб надання: не визначено. Замовник визначає спосіб, вид та форму надання забезпечення самостійно на власний розсуд, враховуючи норми чинного законодавства України.

Строк надання: не пізніше дати укладення договору про закупівлю, тобто у строк, визначений абзацом 4 пункту 49 Особливостей↗, а саме не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю, або не пізніше ніж через 60 днів, якщо такий строк обґрунтовано продовжено.

Наслідок ненадання такого забезпечення: відхилення пропозиції переможця з підстави абзацу 4 підпункту 3 пункту 44 Особливостей↗.

Що стосується строків надання інформації про підписанта договору та забезпечення виконання договору, варто додати, що конкретної прив’язки до строку укладення договору за абзацом 4 пункту 49 Особливостей↗ не визначено, проте це само по собі логічно випливає з наведених норм, що прив’язуються саме до моменту укладення договору.

Такої думки досягнуто за практикою органу оскарження в публікації порталу RADNUK.COM.UA↗ «Позиція АМКУ щодо застосування підстави відхилення пропозиції учасника через ненадання забезпечення виконання договору↗».

Якщо потрібні роз’яснення норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель, звертайтесь до юристів ТОВ «Тендерне агентство Радник»↗ за послугою усної / письмової консультації вартістю від 450,00 грн.

Наведений перелік інформації / документів, що вимагаються від переможця процедури закупівлі відкриті торги, є вичерпним. 

Своєю чергою, доволі часто замовники встановлюють вимоги щодо надання переможцем додаткових документів чи інформації, крім перелічених вище. Наприклад, щодо надання документів з ціною чи іншими розрахунками, приведеними у відповідність до остаточної ціни пропозиції за результатом електронного аукціону. Надалі уповноважена особа може стикнутись з питанням, як діяти замовнику у разі ненадання таких документів або ж надання їх з помилками. У таких ситуаціях ні підстав для відхилення, ні якихось алгоритмів виправлення не передбачено. Крім того, ця інформація / документи не можуть вважатися частиною тендерної пропозиції та не можуть впливати на хід проведення закупівлі чи визначення умов і змісту договору про закупівлю.

Такої ж позиції дотримується Комісія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, зокрема згідно з рішенням від 20.08.2024 № 14071-р/пк-пз (закупівля № UA-2024-07-16-005854-a↗). Так, у цьому рішенні Комісія зауважила, що документ, який стосується пропозиції учасника за результатом аукціону і надається після кінцевого строку подання пропозицій, не є складовою тендерної пропозиції учасника, а тому його ненадання (або невідповідність умовам документації) не може бути підставою відхилення пропозиції учасника.

Проте учасникам варто бути обачними, адже замовники можуть вдатись до хитрощів і підстрахувати вимогу щодо надання інших документів переможцем підставою для відхилення, наприклад через відмову переможця від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю. 

Поясню, як це працює. 

Замовник умовами тендерної документації передбачає, що в разі ненадання подібного документа переможцем замовник буде автоматично розцінювати такі дії переможця як відмову від підписання / укладення договору про закупівлю.

Тож потрібно ретельно аналізувати умови тендерної документації, щоб не попастись на схожі хитрощі замовника.

А для ефективної, а точніше — переможної участі в закупівлях Академія Радник↗ пропонує пройти навчання «Онлайн-марафон для постачальників Prozorro 2.0: усе про перемогу в тендерах», призначене для підприємців, менеджерів та фахівців з тендерних продажів.

Олег ПІДГІРСЬКИЙ, 

юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»