Оформлення протоколу відміни процедури закупівлі, якщо було подано менше двох тендерних пропозицій. Технічні та практичні питання

Оформлення протоколу відміни процедури закупівлі, якщо було подано менше двох тендерних пропозицій. Технічні та практичні питання

Розповсюдженою ситуацією у сфері публічних закупівель є подання для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій. Що ж робити замовникові і як завершити дану процедуру закупівлі, ми розберемо в даній статті.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник відміняє торги в разі:

  1. відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;
  2. неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;
  3. порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом;
  4. подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками — менше трьох пропозицій;
  5. допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій, а в разі здійснення закупівлі за рамковими угодами з кількома учасниками — менше трьох пропозицій;
  6. відхилення всіх тендерних пропозицій згідно із цим Законом.

Теорія і практика відміни торгів, якщо на торги подано менше двох тендерних пропозицій

Згідно з частиною 3 статті 31 Закону, повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття замовником відповідного рішення. Повідомлення автоматично надходить усім учасникам електронною системою закупівель.

Як ми бачимо з даної норми, Закон цілком покладає відміну торгів (зокрема і якщо для участі в торгах подано менше двох тендерних пропозицій) на замовника. Водночас замовник технічної можливості самостійно відмінити процедуру закупівлі з даної причини на майданчиках не має. Якщо замовник встановлює прийом пропозицій до певної години і на дану процедуру закупівлі подав пропозицію один постачальник або не подав жоден, то одразу після завершення прийому пропозицій можна буде побачити на ProZorro, що торги не відбулися, тобто замовник не відміняє таку процедуру закупівлі, система відмінить її автоматично. Приклад автоматично відміненої процедури закупівлі на ProZorro можна побачити нижче. 

А на авторизованому електронному торговому майданчикові SmartTender.biz.

Інформацію про відміну процедури можна побачити на прикладі конкретної закупівлі в кінці сторінки на веб-сайті ProZorro.

Чи потрібен протокол відміни торгів 

Чи потрібно складати протокол відміни торгів у разі подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій? Так, потрібно. Незважаючи на автоматичну відміну процедури, замовникові необхідно належним чином оформити протокол відміни торгів через подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій, адже в Законі чітко сказано, що рішення про відміну торгів приймає безпосередньо замовник. Така конструкція норми Закону свідчить про те, що відповідно до статті 11 Закону замовник зобов’язаний таке рішення оформити протоколом. З прикладом такого протоколу можна ознайомитися в додатку 1 на сторінці __. З правилами оформлення протоколів можна ознайомитися в журналі «Радник в сфері державних закупівель» № 8 (83) за серпень 2018 року на стор. 25–29. 

У зв’язку з тим, що технічної реалізації завантаження протоколу відміни торгів у разі подання для участі в них менше двох тендерних пропозицій не передбачено, замовник не завантажує його в систему, але зберігає з іншими документами даної процедури. 

Також часто до нас надходять запитання щодо того, протягом якого терміну відтоді, як торги не відбулися, можна публікувати нову процедуру за даним предметом закупівлі. Закон не встановлює строки для оприлюднення нової процедури закупівлі, тож публікувати оголошення про нові торги Замовник може одразу ж після того, як перші торги за даним предметом закупівлі не відбулися, та після того, як оприлюднить у ProZorro річний план закупівель з інформацією про майбутню процедуру.

Що робити замовникові, якщо прийде один учасник

Якщо на торги прийшов лише один учасник, то його пропозиція буде доступна для перегляду в електронній системі закупівель ProZorro разом з усіма документами учасника.

Приклад відображення однієї поданої пропозиції можна побачити на одному з авторизованих електронних майданчиків — SmartTender.biz.

Якщо на торги прийшов лише один учасник, то його пропозиція та всі вкладені до пропозиції документи будуть доступні для перегляду як на ProZorro, так і на майданчиках, але у зв’язку з тим, що дані торги автоматично будуть відмінені, замовникові не потрібно буде розглядати пропозицію даного учасника на відповідність умовам тендерної документації. 

Отже, за підсумками розгляду вищезазначених питань можна дійти таких висновків:

  1. Автоматично відмінена процедура не звільняє замовника від обов’язку оформлення протоколу відміни такої процедури. Водночас технічна можливість оприлюднення протоколу відміни відсутня. 
  2. Якщо до замовника на торги прийшов один учасник або не прийшов жоден, то замовник зобов’язаний скласти протокол відміни та додати його до інших документів такої процедури.   
  3. У разі подання однієї тендерної пропозиції замовник не повинен розглядати дану пропозицію на відповідність умовам тендерної документації.
Додаток 1

Додаток 1

Дата публікації: 15.05.2019