Чи є порушенням проведення закупівлі товару шляхом використання електронного каталогу, а не відкритих торгів

Чи є порушенням проведення закупівлі товару шляхом використання електронного каталогу, а не відкритих торгів

Досить часто замовників хвилює питання, чи не буде порушенням, якщо замовник здійснює закупівлю шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару через запит пропозицій постачальників замість проведення відкритих торгів, якщо вартість товару за рік буде перевищувати 100 тис. грн. 

Щоб розібратися з цим, звернемось до пункту 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178↗ (далі — Особливості), яким визначено, що замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 (далі — послуги з поточного ремонту)), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн грн, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному пунктом 12-1 цих особливостей або розділом «Порядок проведення відкритих торгів» цих особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених цими особливостями, та/або в порядку, передбаченому пунктом 8 цих особливостей.

Відповідно до пункту 14 Особливостей закупівлі відповідно до цих особливостей здійснюються замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

З норм пунктів 10 та 14 Особливостей випливає, що, якщо у замовника річна потреба в здійсненні закупівлі певного товару становить або перевищує 100 тис. грн, то він може вибрати здійснення закупівлі, зокрема, або шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному розділом «Порядок проведення відкритих торгів» Особливостей, або шляхом використання електронного каталогу через запит пропозицій постачальників. А планує та здійснює ці закупівлі замовник за потребою, поступово. Виключенням є товари, які згідно з нормами Особливостей та інших нормативно-правових актів в обов’язковому порядку мають закуповуватися шляхом використання електронного каталогу. 

Наприклад, якщо у замовника річна потреба у закупівлі певного товару становить 1 млн грн, а потреба на даний час є лише на 120 тис. грн, то замовнику необов’язково купувати цей товар відразу на 1 млн грн, він може купити лише на наявну потребу, на 120 тис. грн, але закупівлю вибрати з огляду на річну потребу, тобто 1 млн грн. А для цього, згідно з пунктом 10 Особливостей, у замовника є вибір, як здійснити цю закупівлю товару, зокрема, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному розділом «Порядок проведення відкритих торгів» Особливостей, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених цими особливостями. 

Таким чином, якщо замовник вибере проведення закупівлі товару шляхом використання електронного каталогу через запит пропозицій постачальників, у тому числі проведення закупівлі одного й того ж самого товару, це не буде вважатись порушенням норм Особливостей, бо пункт 10 Особливостей дає замовнику право вибрати, яким способом / процедурою замовник хоче здійснити закупівлю такого товару, вартість якого становить або перевищує 100 тис. грн. 

Якщо у вас виникають складнощі з проведенням процедур закупівель, скористайтесь послугою Агентства «Супровід відкритих / міжнародних торгів».

Щоб бути в курсі останніх змін закупівельного законодавства, пропонуємо вам навчання з публічних закупівель «Підвищення кваліфікації для замовників»↗, яке відбудеться 07–08.11.2024. Доєднуйтесь!

 Вікторія НЕХТА, 
 юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»