Розрахунок заробітної плати в кошторисних документах
Останнім часом досить часто зустрічаються питання щодо розрахунку заробітної плати в кошторисних документах. Яку заробітну плату на працівника необхідно враховувати при складанні кошторису, чи повинні відповідати "Витрати труда робітників, заробітна плата яких враховується у складі загальновиробничих витрат" у відомості ресурсів учасника показникам відомості ресурсів у технічному завданні замовника?
Дуже важливу роль у цьому питанні відіграють вимоги, встановлені замовником у тендерній документації.
Спробуємо розібратися в цьому питанні з огляду на практику Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Комісія) під час оскарження закупівель.
Рішення Комісії № 7866-р/пк-пз від 02.05.2024, оголошення UA-2024-02-14-007706-a
Вимога тендерної документації: відповідно до пункту 6 розділу 3 тендерної документації учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозицій документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у додатку 3 до цієї документації "Технічні вимоги". Додаток 3 до тендерної документації містить технічні вимоги, інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
Пунктом 17 додатка 3 до тендерної документації визначено: у складі пропозиції надати розрахунок вартості послуг (договірна ціна), який повинен бути складений відповідно до Тимчасового порядку визначення вартості робіт по технічному обслуговуванню, ремонту та пуску і налагоджуванню технічних засобів пожежогасіння, охоронної, пожежної і охоронно-пожежної сигналізації, затвердженого наказом Міністерства промислової політики України "Про затвердження змін та доповнень до відомчих збірників ресурсних елементних кошторисних норм" від 25.06.2003 № 261, із застосуванням програмного комплексу АВК-5 або в іншому програмному комплексі, який взаємодіє з ним в частині передачі кошторисної документації.
При розрахунку вартості надання послуг учасником повинна бути врахована трудомісткість робіт, передбачена у прямих витратах, що враховує трудовитрати пусконалагоджувального персоналу та витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах, які зазначені в додатку 4 до технічних вимог. Трудомісткість визначається шляхом застосування коефіцієнтів, наведених у прейскуранті відповідно до Тимчасового порядку визначення вартості робіт по технічному обслуговуванню, ремонту та пуску і налагоджуванню технічних засобів пожежогасіння, охоронної, пожежної і охоронно-пожежної сигналізації.
Розрахунок вартості послуг має бути підтверджений такими документами:
- договірна ціна з пояснювальною запискою,
- відомість ресурсів до локального кошторису,
- локальний кошторис (надаються у форматі pdf та imd або інше).
Відомість ресурсів до локального кошторису та локальний кошторис надаються на кожний заклад окремо. Відомість ресурсів для здійснення розрахунку вартості послуг міститься в додатку 4 до технічних вимог. Розрахунок вартості послуг повинен повністю узгоджуватися з даними, зазначеними в додатку 4 до технічних вимог, а також повністю узгоджуватися з розрахунком вартості послуг, наданим у форматі imd або інше.
Додатком 4 до технічних вимог додатка 3 до тендерної документації наведено "Відомість ресурсів", відповідно до якої:
об’єкт “1”:
2. Витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах: люд. год – 141,12;
Разом кошторисна трудомісткість: люд. год – 1763,15.
об’єкт “2”:
2. Витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах: люд. год – 50,55;
Разом кошторисна трудомісткість: люд. год – 631,59.
Позиція замовника: тендерна пропозиція учасника була відхилена, оскільки:
“Надані відомості ресурсів до локального кошторису по деяких об'єктах не узгоджуються з даними, зазначеними в додатку 4 до технічних вимог, а саме:
- об’єкт “1”:
Відомість ресурсів, яка міститься в додатку 4 до технічних вимог:
2. Витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах: 141,12 люд. год.
Разом кошторисна трудомісткість: 1763,15.
Відомість ресурсів учасника ТОВ "ХХХ":
2. Витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах: 141,13 люд. год.
Разом кошторисна трудомісткість: 1763,16.
- об’єкт “2”:
Відомість ресурсів, яка міститься в додатку 4 до технічних вимог:
2. Витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах: 50,55 люд. год;
Разом кошторисна трудомісткість: 631,59.
Відомість ресурсів учасника ТОВ "ХХХ":
2. Витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах: 50,56 люд. год;
Разом кошторисна трудомісткість: 631,6.
Отже, у відомостях ресурсів до локального кошторису учасника наявні суттєві невідповідності технічному завданню, відхилення в кількості витрат труда. Такі невідповідності порушують технологію надання послуг, а також мають суттєвий вплив на ціну тендерної пропозиції учасника та призводять до її спотворення”.
Позиція Комісії: “За таких умов, відповідно до вимог пункту 17 додатка 3 документації, встановлено обов'язок розрахувати вартість надання послуг з урахуванням трудовитрат пусконалагоджувального персоналу та витрат труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах, які зазначені в додатку 4 "Відомість ресурсів" додатка 3 документації.
Враховуючи наведене, надані у складі пропозиції скаржника локальні кошториси №№ 02-016-01 та 02-017-01 містять витрати труда працівників, заробітна плата яких передбачена в загальновиробничих витратах, які не відповідають показникам, зазначеним у додатку 4 "Відомість ресурсів" додатка 3 документації, що не відповідає умовам технічної специфікації.
Враховуючи наведене, пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині”.
Рішення Комісії № 12890-р/пк-пз, оголошення UA-2024-06-03-010887-a
Вимога тендерної документації: відповідно до пункту 1 розділу ІІІ тендерної документації тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення), наявність / відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації (сканованих з оригіналів та/або їхніх копій (за можливості у форматі PDF (Portable Document Format)), що вимагається замовником у цій тендерній документації, зокрема:
- інформації та/або документів про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (у тому числі відповідної технічної специфікації) згідно із додатком 3 до тендерної документації;
- учасник надає цінову пропозицію (договірну ціну, зведений кошторисний розрахунок, дефектний акт, пояснювальну записку, локальний кошторис, підсумкову відомість ресурсів, розрахунки прибутку, загальновиробничих та адміністративних витрат, об’єктний кошторис), яка розраховується відповідно до кошторисних норм України "Настанова з визначення вартості будівництва", затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, з врахуванням змін та складена із застосуванням програмного комплексу АВК-5 або еквівалентним програмним комплексом.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ тендерної документації інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідна технічна специфікація (у разі потреби – плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі), наведена у додатку 3 до тендерної документації.
Учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати інформацію та/або документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником відповідно до додатка 3 до тендерної документації.
Додаток 3 до тендерної документації містить інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію та інші вимоги до учасника.
Позиція замовника: “Учасник у складі тендерної пропозиції надав такі документи: файл 18 червня 2024 23:21 31.1 Кошторисні розрахунки_.pdf, в яких міститься документ 39_ДУ_3КР "Пояснювальна записка", в якій зазначено "Тарифна сітка для будівельних, монтажних і ремонтних робіт при середньомісячній нормі тривалості робочого часу 172,33 люд. год та розряді робіт 3,8 складає 19 087,19 грн", що не є відповідністю затвердженого розміру кошторисної заробітної плати на 2024 рік при визначенні вартості будівництва (реконструкції, реставрації, капітального та поточного ремонту, технічного переоснащення) об’єктів, що споруджуються із залученням коштів місцевого бюджету на території Української місцевої територіальної громади.
Згідно з рішенням виконавчого комітету ХХХ міської ради затверджена кошторисна заробітна плата при визначенні вартості будівництва для середнього розряду робіт 3,8 становить не більше 18 328,05 грн”.
Позиція Комісії: “У складі пропозиції скаржника міститься, зокрема, пояснювальна записка (файл "31.1 Кошторисні розрахунки_.pdf"), в якій зазначено, зокрема, що середньомісячна заробітна плата на 1 робітника в режимі повної зайнятості становить:
- Тарифна сітка для будівельних, монтажних і ремонтних робіт при середньомісячній нормі тривалості робочого часу 172,33 люд. год та розряді робіт 3,8 — 19 087,19 грн.
Документація не містить окремих вимог до розміру заробітної плати, що має бути врахована учасниками в ціну пропозиції, у тому числі не містить вимог щодо відповідності заробітної плати рішенню виконавчого комітету ХХХ міської ради тощо.
Враховуючи наведене, пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави”.
Враховуючи викладене, розрахунок заробітної плати в кошторисних документах повинен бути здійснений учасником відповідно до вимог тендерної документації, які встановив замовник. Якщо ж учасник має якісь сумніви або вважає, що вимога прописана замовником некоректно, необхідно звернутись до замовника для уточнення вимоги, оскільки можна потрапити у досить складну ситуацію при розгляді тендерної пропозиції та неможливості її правильної кваліфікації.
Якщо у вас виникають складнощі з проведенням процедур закупівель, скористайтесь послугою Агентства «Супровід відкритих / міжнародних торгів».↗
Щоб бути в курсі останніх змін закупівельного законодавства, пропонуємо вам навчання з публічних закупівель «Підвищення кваліфікації для уповноважених осіб»↗, яке відбудеться 22–23.08.2024. Доєднуйтесь!
Вікторія НЕХТА, юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»