Що необхідно передбачити в тендерній документації та договорі на закупівлю робіт з будівництва

Що необхідно передбачити в тендерній документації та договорі на закупівлю робіт з будівництва

Шаленими темпами несуться зміни не лише в публічному законодавстві, а й інших законодавчих актах, встигай лише їх помічати.

Сьогодні розглянемо, що ж необхідно передбачити в тендерній документації та договорі на закупівлю робіт з будівництва.

При закупівлі робіт з будівництва ми керуємось не лише нормами Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178↗ (далі — Особливості↗), а ще й законодавчих актів, які регулюють саме специфіку робіт, зокрема Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281↗ (далі — Настанови↗), ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (далі — ДБН А.2.2-3:2014).

Згідно з пунктом 3.2а ДБН А.2.2-3:2014 виділені такі види будівництва, як нове будівництво, реконструкція та капітальний ремонт.

21.03.2024 набули чинності зміни до Настанови↗, де пунктом 5.33 розділу 5 Настанови визначено, що у ціні пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни незалежно від її виду) можуть враховуватися кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, призначені на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутися протягом будівництва.

У разі, якщо затвердженою проєктною документацією передбачені кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, замовник може враховувати їх в очікуваній вартості та встановлювати вимоги щодо обов’язковості їх передбачення у складі договірної ціни. Порядок використання таких коштів має бути передбачений в проєкті договору про закупівлю.

Отже, з цієї норми Настанови випливає, що відсутній прямий обов’язок учасника включати в склад ціни пропозиції кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, а лише у разі, якщо затвердженою проєктною документацією замовника передбачені кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, та замовник встановлює обовʼязок передбачення у складі договірної ціни цих коштів. За цих умов у проєкті договору про закупівлю замовник зобов’язаний встановити порядок використання таких коштів.

Тож при закупівлі робіт з будівництва, наприклад капітального ремонту будівлі, якщо замовник хоче, щоб у складі договірної ціни учасник включив  кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, то в тендерній документації замовник повинен це передбачити, а також передбачити порядок використання таких коштів в проєкті договору про закупівлю.

Якщо у вас виникають складнощі з проведенням процедур закупівель, скористайтесь послугою Агентства «Супровід відкритих / міжнародних торгів».↗

Щоб бути в курсі останніх змін закупівельного законодавства, пропонуємо вам навчання з публічних закупівель «Підвищення кваліфікації для замовників»↗, яке відбудеться 02–04.10.2024. Доєднуйтесь!

 Вікторія НЕХТА, 
юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»