Що треба знати при закупівлі за кошти Юкрейн Фасіліті (Ukraine Facility)

Що треба знати при закупівлі за кошти Юкрейн Фасіліті (Ukraine Facility)

Наразі дуже багато інформації в просторах інтернету шириться щодо теми «Юкрейн Фасіліті» (Ukraine Facility). Спробуймо узагальнити та структурувати цю інформацію. 

Отож  «Юкрейн Фасіліті» (Ukraine Facility) — це масштабна програма фінансової допомоги Європейського Союзу для України. Впродовж  2024–2027 років Європейський Союз планує виділити 50 млрд євро для прямої підтримки державного бюджету України, стимулювання інвестицій, а також технічної підтримки в реалізації заходів, передбачених програмою.

Для реалізації ініціативи «Юкрейн Фасіліті» (Ukraine Facility) прийняті нормативно-правові акти:

  • розпорядженням КМУ від 18.03.2024 № 244-р схвалено План України (далі — План);
  • постановою КМУ від 15.11.2024 № 1318 «Деякі питання реалізації інструменту Ukraine Facility», зокрема, затверджено порядок управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України;
  • Рамкова угода між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility (далі — Рамкова угода).

Що ж це означає для замовників.

1. У першу чергу під час планування закупівель необхідно обов’язково перевірити джерело фінансування та визначити, чи є воно державним або місцевим бюджетом. Далі з’ясувати код програмної класифікації видатків та кредитування (КПКВ) і назву бюджетної програми, чи передбачає вона реалізацію заходів Плану. Це дозволить відслідковувати інформацію про те, на які бюджетні програми були спрямовані кошти від Ukraine Facility.

2. За умови використання коштів від Ukraine Facility під час створення річного плану закупівель в електронній системі закупівель необхідно зазначити:

  • джерело фінансування закупівлі: місцевий або державний бюджет; 
  • захід Плану України, в рамках якого здійснюється закупівля;
  • якщо закупівля здійснюється за кошти державного бюджету, то електронною формою річного плану передбачено зазначення коду програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (КПКВ) (це буде семизначний код та відповідне найменування згідно з відомчою і програмною класифікаціями видатків та кредитування державного бюджету), 
  • якщо за кошти місцевих бюджетів — тоді обовʼязковим для вибору буде:

    — код КАТОТТГ — кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад;

    — код типової програмної класифікації видатків та фінансування місцевих бюджетів (ТПКВКМБ), їхній перелік наведений в наказі від 20.09.2017  № 793.

3. У тендерній документації під час проведення відкритих торгів обов’язково передбачити вимоги, визначені, зокрема, такими статтями Рамкової угоди:

  • 3 (дотримання санкційної політики ЄС), 
  • 5 (забезпечення дотримання правил щодо прийнятності осіб, суб’єктів і матеріалів для постачання),
  • 7, 14 (дотримання вимог щодо збору інформації, зазначення найменування реципієнта коштів, найменування підрядника та субпідрядника, імена, прізвища та дати народження бенефіціарних власників реципієнта коштів, підрядника або субпідрядника), 
  • 16 (забезпечення публічності — візуалізація інформації про фінансування або співфінансування ЄС на обладнанні, яке було придбано, та на об'єктах, у яких було виконано ремонтні роботи), 17. 

4. У проєкті договору про закупівлю, зокрема, зазначити інформацію про те, що договір фінансується за кошти програми «Юкрейн Фасіліті» (Ukraine Facility) та зазначити, наприклад, таке: «фінансується Європейським Союзом — Ukraine Facility» або «співфінансується Європейським Союзом — Ukraine Facility».

Крім цього, передбачити в проєкті договору підстави для односторонньої відмови замовника від виконання договору про закупівлю, зокрема: 

у разі недотримання постачальником товарів, виконавцем робіт чи надавачем послуг, з яким укладено договір про закупівлю, статті 3 щодо обмежувальних заходів у вигляді санкції Європейського Союзу та санкційного списку Європейського Союзу;

у разі недотримання постачальником товарів, виконавцем робіт чи надавачем послуг, з яким укладено договір про закупівлю, статті 5 щодо неприйнятних країн;

у разі виявлення невідповідності підрядника / субпідрядника / бенефіціарних власників підрядника чи субпідрядника вимогам статей 3, 5 Рамкової угоди.

5. Крім цього, необхідно дотримуватись статті 17 Рамкової угоди щодо зберігання документів. Україна повинна зберігати протягом п’яти років із дати завершення заходу всі документи, які стосуються процедур закупівель і присудження грантів, договорів, порядки денні, відповідну кореспонденцію та всі відповідні документи стосовно виплат і повернень коштів.

Недотримання замовником цих вимог є ризиком зупинення або припинення фінансування в рамках інструменту Ukraine Facility.

Якщо у вас виникають складнощі з проведенням процедур закупівель, скористайтесь послугою Агентства «Супровід відкритих / міжнародних торгів»↗.

Щоб бути в курсі останніх змін закупівельного законодавства, пропонуємо вам навчання з публічних закупівель «Підвищення кваліфікації для замовників»↗, яке відбудеться 05–06.06.2025. Доєднуйтесь!

         Вікторія НЕХТА, 

         юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»