Яких змін зазнала тендерна документація
Уже понад тиждень, як набули чинності чергові зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178↗ (далі — Особливості↗), а саме 09.07.2024, затверджені постановою КМУ від 05.07.2024 № 782.
На перший погляд, зміни не дуже великі та складні, проте наробили багато хаосу в частині змін до тендерної документації, оскільки вплинули саме на її оформлення. І відразу постало питання, як же оформити тендерну документацію таким чином, щоб усе врахувати та нічого не загубити й не порушити норми Особливостей↗.
Тож, згадаймо, які зміни для тендерної документації принесли ці Особливості↗?
По-перше, пункт 28 Особливостей↗ доповнено абзацом такого змісту: “Тендерна документація повинна містити перелік документів та/або інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.”
По-друге, пункт 44 Особливостей↗ доповнено абзацом такого змісту: “Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.”
Про що ж говорять ці норми?
Відтепер тендерна документація повинна містити окремий додаток з переліком всіх документів та/або інформації, зібраних з тендерної документації та додатків до неї, які учасник повинен подати у складі своєї тендерної пропозиції, а також окремий додаток з переліком документів та/або інформації, які повинен надати переможець процедури закупівлі. Це свого роду реєстри, які дуже спростили роботу для учасників.
Наразі учаснику, щоб подати свою тендерну пропозицію для участі у процедурі, достатньо скачати додаток з переліком всіх документів та/або інформації, які передбачені замовником для учасника, та по цьому переліку підготувати свою тендерну пропозицію. А після визнання учасника переможцем скачати додаток з переліком документів та/або інформації, які подаються переможцем, та підготувати документи для переможця. Учаснику не потрібно “ритись” по всьому тексту тендерної документації та додатках до неї й “видзьобувати” всі документи та/або інформацію. Для нього це вже зробив замовник!
А ось і найцікавіше. Якщо якийсь із документів та/або інформація не потрапить у ці переліки, а “застрягне” у теренах тендерної документації та додатках до неї, та учасник чи переможець у свою чергу не подасть відповідний документ та/або інформацію, це не може бути підставою для його відхилення, адже замовник сам не виніс цього документа та/або інформацію у перелік.
Тож при формуванні додатків з переліками документів та/або інформації для учасника та переможця замовнику необхідно бути максимально уважним і врахувати у цих додатках з переліками всі документи та/або інформацію, що міститься у тендерній документації та додатках до неї, а також врахувати вимоги Закону України “Про публічні закупівлі”↗ та Особливостей↗, якщо є вимога щодо надання документів та/або інформації.
Якщо у вас виникають складнощі з проведенням процедур закупівель, скористайтесь послугою Агентства "Супровід відкритих / міжнародних торгів". ↗
Щоб бути в курсі останніх змін закупівельного законодавства, пропонуємо вам навчання з публічних закупівель: "Онлайн-марафон для закупівельника: від початківця до експерта з публічних закупівель" ↗, яке відбудеться 05-14.08.2024. Доєднуйтесь!
Вікторія НЕХТА,
юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»