Який зв’язок між довідкою про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, технічним завданням замовника й документами учасника на підтвердження цього технічного завдання
Враховуючи велику кількість порушень, які встановлює Державна аудиторська служба України (далі — ДАСУ) під час моніторингу закупівель робіт, а також враховуючи дилему, яка стоїть перед учасниками й замовниками щодо необхідності зазначати в довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази усього переліку машин, механізмів та обладнання, яке визначене технічним завданням замовника, а також в документах учасника на підтвердження цього технічного завдання, проаналізуємо добірку висновків ДАСУ.
Як це бачить Державна аудиторська служба України.
Моніторинг закупівлі № UA-2024-04-03-012301-a
«Відповідно до пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Абзацом третім частини 1 статті 22 Закону визначено, що в тендерній документації зазначаються такі відомості, як один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону.
…Згідно з вимогами підпункту 1.1 Додатка 1 „Пepeлiк дoкумeнтiв тa iнфopмaцiї для пiдтвepджeння вiдпoвiднocтi Учасника квaлiфiкaцiйним кpитepiям, визнaчeним у cтaттi 16 Зaкoну ‟Пpo публiчнi зaкупiвлi„“ до тендерної документації замовника учасник повинен надати дoвiдку пpo нaявнicть oблaднaння, мaшин і мeхaнiзмiв, щo пiдтвepджують мoжливicть викoнaння poбiт, визнaчeних учacникoм у пpoпoзицiї (дoгoвipнiй цiнi з poзpaхункaми) зa вcтaнoвлeнoю фopмoю.
Учасник у тендерній пропозиції надав дoвiдку пpo нaявнicть oблaднaння, мaшин і мeхaнiзмiв, щo пiдтвepджують мoжливicть викoнaння poбiт.
Поряд з цим, Дoдaтком 3 дo тeндepнoї дoкумeнтaцiї „IНФOPМAЦIЯ ПPO НEOБХIДНI ТEХНIЧНI, ЯКICНI ТA КIЛЬКICНI ХAPAКТEPИCТИКИ ПPEДМEТA ЗAКУПIВЛI“ обумовлено технічне завдання, у якому зазначено роботи, виконання яких можливе при використанні відповідного обладнання, а саме:
Пункт 13: „Вигoтoвлeння гpaтчacтих кoнcтpукцiй [cтoяки, oпopи, фepми тa iн.] //пepeмичкa ПP-1, фpaгмeнт 2, 3, 4 Oбcяг = ((((4.6+12+3.6+6.3)*8.33+(0.35*(13+4+7)*5.04))/1000)^5)*1“ (шифр Е9-72-1) — використання ресурсів СН202-1102 „Кран на автомобільному ходу при роботі на монтажі технологічного устаткування, вантажопідйомність 10 т“ та СН270-115 „Дрилі електричні“.
Пункт 24: „Муpувaння зoвнiшнiх cтiн в мoнoлiтнo-кapкacних будiвлях з гaзoбeтoнних блoкiв Oбcяг = (11.9+6.12)*1“ (шифр ЕН8-22-1) — використання ресурсів СН 202-129 „Крани баштові, вантажопідйомністю 8 т“ та СН270-115 „Дрилі електричні“.
Пункт 47: „Уклaдaння cхoдiв пo гoтoвiй ocнoвi з oкpeмих cхiдцiв глaдких“ (шифр Е7-59-1) — використання ресурсу СН202-1141 „Кран на автомобільному ходу, вантажопідйомністю 10 т“.
Пункт 52: „Зaпoвнeння бeтoнoм oкpeмих мicць у пepeкpиттях“ (шифр Е46-8-3) — використання ресурсу СН202-1141 „Кран на автомобільному ходу, вантажопідйомністю 10 т“.
Учасник у наданій дoвiдці пpo нaявнicть oблaднaння, мaшин і механiзмiв не зазначив вищевказане обладнання (ресурси для виконання відповідних робіт).
Учасник не виконав вимоги підпункту 1.1 Додатка 1 до тендерної документації замовника щодо надання дoвiдки пpo нaявнicть oблaднaння, мaшин і мeхaнiзмiв, щo пiдтвepджують мoжливicть викoнaння poбiт, визнaчeних учacникoм у пpoпoзицiї.
На порушення абзацу першого пункту 43 Особливостей замовник не розмістив в електронній системі повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, які наявні у складі тендерної пропозиції учасника, що вимагалися у підпункті 1.1 Додатка 1 до тендерної документації, тим самим не надав можливості учаснику усунути такі невідповідності».
Моніторинг закупівлі № UA-2024-09-25-001732-a
«За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій з урахуванням вимог Особливостей встановлено таке.
Вимогами підпункту 1.2.1 пункту 1.2 розділу 1 Додатка 1 до тендерної документації замовника визначено, що учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати довідку в довільній формі про наявність обладнання, матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт, визначених у технічних вимогах, із зазначенням найменування, кількості та правової підстави володіння / користування.
Учасник у тендерній пропозиції надав довідки про наявність обладнання та матеріально-технічної бази (далі — довідки) та проєктно-кошторисну документацію, яка включає підсумкову відомість ресурсів, що містить перелік будівельних машин і механізмів, які планується залучити до виконання робіт, визначених замовником у технічних вимогах до предмета закупівлі (Додаток 2 до тендерної документації).
При порівнянні вищезазначених документів встановлено, що в довідках не зазначено обладнання та механізми, необхідні для виконання робіт та які містяться у наступних пунктах підсумкової відомості ресурсів: 10. Нарізувачі поздовжніх та поперечних швів у бетоні, що затужавів; 20. Пилка дискова електрична; 21. Станок для різання керамічної плитки та 22. Трамбівки пневматичні при роботі від компресора, що є невідповідностями в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією. Таким чином, учасник у тендерній пропозиції не підтвердив спроможність виконати ряд робіт, врахованих у вартість тендерної пропозиції та зазначених замовником у технічних вимогах до предмета закупівлі, наприклад: улаштування покриттів з керамічних плиток на розчині із сухої клеючої суміші, кількість плиток в 1 м2 понад 7 до 12 шт. (№ 12, КБ11-29-2, Локальний кошторис на будівельні роботи № 02-01-01); облицювання поверхонь стін керамічними плитками на розчині із сухої клеючої суміші, число плиток в 1 м2 понад 7 до 12 шт. (№ 17, КБ15-25-2, Локальний кошторис на будівельні роботи № 02-01-01); улаштування ущільнених трамбівками підстилаючих піщаних шарів (№ 34, КБ11-2-1, № 35, КБ11-2-4, Локальний кошторис на будівельні роботи № 02-01-03, Роздiл 2. Ганок Г2) тощо.
Замовник розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою щодо усунення невідповідностей в інформації та документах, але вищезазначені невідповідності в перелік не включено та, як наслідок, не надано учаснику можливості виправити невідповідності, чим порушено вимоги абзацу першого пункту 43 Особливостей.
За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій з урахуванням вимог Особливостей встановлено порушення вимоги абзацу першого пункту 43 Особливостей».
Моніторинг закупівлі № UA-2024-08-29-008122-a
«За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено.
Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Додатка 1 до тендерної документації учасник у складі тендерної пропозиції надає документи та інформацію, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним критеріям, а саме: довідку (у довільній формі) про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт, які передбачені технічним завданням, із зазначенням найменування, кількості та підстави користування (власне або орендоване тощо), а також документи, які підтверджують право власності або право користування обладнанням.
Крім того, у додатку 2 „Технічна специфікація“ до тендерної документації, а саме у підсумковій відомості ресурсів (розділ ІІ „Будівельні машини і механізми“), передбачено, зокрема, використання машин свердлильних електричних та машин шліфувальних кутових.
У складі тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі надана підсумкова відомість ресурсів на виконання капітального ремонту систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей та блискавкозахисту будівлі (далі — Підсумкова відомість ресурсів), у якій, відповідно до розділу ІІ „Будівельні машини і механізми“, передбачено використання обладнання, зокрема: машин свердлильних електричних — 68,11 маш.-год та машин шліфувальних кутових — 5,04 маш.-год.
Проте в наданій зазначеним учасником довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, які будуть безпосередньо залучені при виконанні робіт, інформація про машини свердлильні електричні та машини шліфувальні відсутня, а також відсутні документи, які підтверджують право власності або право користування зазначеним обладнанням, що не відповідає вимогам підпункту 1.1 пункту 1 Додатка 1 до ТД.
Замовник в електронній системі закупівель оприлюднив повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Водночас зазначених невідповідностей, а саме відсутності в довідці про наявність в учасника торгів обладнання та матеріально-технічної бази, які будуть безпосередньо залучені при виконанні цих послуг, інформації про машини свердлильні електричні та машини шліфувальні кутові та відсутності документів на вищезазначене обладнання, не виявлено.
Крім того, у розділі ІІ „Будівельні машини і механізми“ Підсумкової відомості ресурсів „Технічна Специфікація“ Додатка 2 до тендерної документації передбачено використання машин свердлильних електричних та машин шліфувальних кутових. Також учасник у складі тендерної пропозиції надав Підсумкову відомість ресурсів, у якій у розділі ІІ „Будівельні машини і механізми“ при виконанні капітального ремонту учасник передбачив використання такого обладнання: машин свердлильних електричних — 68,11 маш.-год та машин шліфувальних кутових — 5,04 маш.-год. Отже, інформація щодо машин свердлильних електричних та машин шліфувальних кутових має бути відображена в довідці про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт, які передбачені технічним завданням та яке учасник буде використовувати при виконанні робіт, а також надання документів, які підтверджують право власності або право користування.
Отже, замовник на порушення вимог пункту 43 Особливостей не розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення учасником процедури закупівлі невідповідностей в інформації та/або документах, що подані ним у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, а саме щодо надання інформації про машини свердлильні електричні та машини шліфувальні кутові та документів на вищезазначене обладнання.
За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимоги пункту 43 Особливостей».
Моніторинг закупівлі № UA-2024-08-21-006818-a
«1. За результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо відповідності вимог тендерної документації вимогам законодавства у сфері закупівель установлено таке.
…абзацом 3 пункту 5.1 розділу V Настанови передбачено, що для розрахунку ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни) замовник надає відомість обсягів робіт, відомість ресурсів до неї без цін або затверджену проєктну документацію. Проте замовник в електронній системі закупівель оприлюднив тендерну документацію (Додаток 2 до тендерної документації), яка містить лише відомість обсягів робіт, із зазначенням обсягу та переліку робіт, що є предметом закупівель, але не містить відомостей ресурсів до неї, яка, зокрема, містить інформацію щодо технічних, якісних та кількісних характеристик матеріалів, які передбачено використовувати для виконання робіт, при відсутності в електронній системі закупівель затвердженої проєктної документації, тобто не містить сукупності всіх технічних умов та характеристик, що необхідні для виконання робіт щодо об’єкта будівництва, а відтак тендерна документація не відповідає нормам пункту 3 статті 22, частини 1 статті 23 Закону та не враховує норми абзацу 3 пункту 5.1 розділу V Настанови.
2. За результатами аналізу питання дотримання законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції учасника торгів встановлено таке.
Також, відповідно до підпункту 1.2 пункту 3 проєкту договору (Додаток 1 до тендерної документації), визначено, що склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання підряднику, визначені договірною ціною з локальними кошторисними розрахунками (Додаток 3), що є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до пункту 1 розділу III тендерної документації встановлено вимогу щодо надання у складі тендерної пропозиції інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідного технічного завдання згідно з Додатком 2 цієї тендерної документації.
На виконання вищевказаних вимог у складі тендерної пропозиції учасник торгів надав розрахунок договірної ціни, зокрема локальні кошториси №№ 01-01-01, 02-01-01, 02-01-02, 02-01-03, 02-01-04, 02-01-05, 02-01-06, 02-01-07, 02-01-08, 02-01-09, 02-01-010, 02-01-011, 02-01-012, 02-01-013, 02-01-014, 02-01-015, 02-01-016, 02-01-017, 02-01-018, 02-01-019, 02-01-020, 04-01-01, 06-01-01, 06-02-01, 07-01-01, 07-02-01, 07-03-01, 07-04-01 та 08-01-01, а також підсумкові відомості ресурсів до них (файли „33. Розрахунок договірної ціни 1ч..pdf“ та „34. Розрахунок договірної ціни 2ч..pdf“).
Однак моніторингом установлено, що відповідно до наданого у складі тендерної пропозиції учасника локального кошторису на придбання устаткування, меблів та інвентарю № 02-01-09 до ціни тендерної пропозиції включено вартість придбання сідельного регулювального двоходового клапана «Danfoss» VF 2 DN 20; (маса=0,054) та електропривода AMV 435; (маса=0,054) на загальну суму 20 261,00 грн без врахування ПДВ, придбання якого не було предметом закупівель, згідно з вимогами технічної специфікації Додатка 2 до тендерної документації, а тому тендерна пропозиція учасника не відповідає вимогам Додатка 2 до тендерної документації.
…відповідно до пункту 2.1 розділу II Настанови система ціноутворення у будівництві базується на кошторисних нормах, нормативах, розрахункових показниках і поточних цінах трудових та матеріально-технічних ресурсів. Поряд з тим, відповідно до пункту 2.3 розділу II Настанови, визначено, що до кошторисних норм України належать ресурсні елементні кошторисні норми (далі — КНУ РЕКН). Відповідно до пункту 5.1 розділу V Настанови визначено, що ціна пропозиції учасника процедури закупівлі (договірна ціна) формується на підставі вартості будівельних робіт, до складу якої включаються прямі, загальновиробничі та інші витрати на будівництво об’єкта, прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій, кошти на покриття ризиків у випадках, передбачених у пункті 4.40 цієї Настанови, кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, кошти на сплату податків, зборів, обов’язкових платежів. Відповідно до пункту 5.4 розділу V Настанови вартість експлуатації будівельних машин та механізмів у складі прямих витрат учасник процедури закупівлі (підрядник) визначає з огляду на нормативний час роботи машин, необхідний для виконання обсягу робіт, що пропонується, та вартість експлуатації машин за одиницю часу їх застосування (машино-година) в поточних цінах з урахуванням положень пунктів 5.5–5.9 цієї Настанови, при цьому нормативний час роботи будівельних машин та механізмів визначається на підставі КНУ РЕКН та обсягів робіт, які пропонуються до виконання.
Разом з тим, у пункті 1 локального кошторису № 01-01-01 та розділі II відомостей ресурсів до нього учасник зазначив, що виконання робіт з „Розбирання дорожніх покриттів цементних“ (ресурсна елементна кошторисна норма КБ27-67-5) в кількості 1,408 м3 буде здійснюватись без екскаватора одноковшевого дизельного на гусеничному ходу, місткість ковша 0,65 м3 та без застосування бульдозера потужністю 79 кВт [108 к.с.], тоді як ресурсна елементна кошторисна норма КБ27-67-5, яка затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 31.12.2021 № 374 (далі — наказ № 374), зокрема, передбачає виконання вказаних робіт із застосуванням екскаватора одноковшевого дизельного на гусеничному ходу, місткість ковша 0,65 м3, в кількості 0,17 маш.-год, та застосування бульдозера потужністю 79 кВт [108 к.с.], в кількості 0,04 маш.-год, чим не дотримано вимоги пункту 1 технічного завдання Додатка 2 до тендерної документації…
У пункті 86 локального кошторису № 02-01-03 та розділі II відомостей ресурсів до нього учасник зазначив, що виконання робіт з „Монтажу покрівельного покриття з профільованого листа при висоті будівлі до 25 м“ (ресурсна елементна кошторисна норма КБ9-42-1) в кількості 902 м2 буде здійснюватись без кранів козлових при роботі на монтажі технологічного устаткування, вантажопідйомність 32 т, без застосування кранів на гусеничному ходу, вантажопідйомність 40 т, та без застосування електричних печей для сушіння зварювальних матеріалів з регулюванням температури в межах 80-500 ℃, тоді як ресурсна елементна кошторисна норма КБ9-42-1, яка затверджена наказом № 374, зокрема, передбачає виконання вказаних робіт із застосуванням кранів козлових при роботі на монтажі технологічного устаткування, вантажопідйомність 32 т, в кількості 0,45 маш.-год, застосування кранів на гусеничному ходу, вантажопідйомність 40 т, в кількості 30,49 маш.-год, та застосування електричних печей для сушіння зварювальних матеріалів з регулюванням температури у межах 80-500 ℃, в кількості 0,27 маш.-год, чим не дотримано вимоги пункту 103 технічного завдання Додатка 2 до тендерної документації…
Таким чином, за результатами проведеного моніторингу встановлено, що на порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника як таку, що не відповідала умовам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини 3 статті 22 Закону, та як таку, що не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих Особливостей».
Таким чином, проаналізувавши досить широку практику ДАСУ, можемо дійти висновку, що довідка про наявність обладнання та матеріально-технічної бази, технічне завдання замовника й документи учасника, які він надає на підтвердження технічного завдання замовника, міцно переплітаються між собою.
Якщо у вас виникають складнощі з проведенням процедур закупівель, скористайтесь послугою Агентства «Супровід відкритих / міжнародних торгів».↗
Щоб бути в курсі останніх змін закупівельного законодавства, пропонуємо вам навчання з публічних закупівель «Підвищення кваліфікації для уповноважених осіб»↗, яке відбудеться 03–04.04.2025. Доєднуйтесь!
Вікторія НЕХТА,
юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»