Строк укладення та оприлюднення договору про закупівлю
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII↗ (далі — Закон↗) передбачено термін договору про закупівлю. У публікації щотижневого блогу ТОВ «Тендерне агентство Радник»↗ «Визначення договору про закупівлю за Особливостями↗» до цього терміну ми прив’язали договори, які, відповідно до пункту 17 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників↗, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), укладаються за результатом здійснення закупівель за пунктами 10↗ (запит пропозицій постачальників чи відкриті торги) та 13 Особливостей↗ (договори, що укладаються без використання електронної системи закупівель, а саме прямі договори за виключеннями).
Відповідно, щодо таких договорів слід розділяти строк на їх укладення та оприлюднення в електронній системі закупівель.
Нагадаю, що згідно з частиною 1 статті 4 Закону↗ планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включаються до річного плану закупівель.
Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються замовником в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього.
Закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Тим самим, виходячи зі змісту наведеної норми, закупівля спочатку планується, а потім здійснюється. Тобто в будь-якому випадку договір про закупівлю не може бути укладений (закупівля не може бути здійснена) раніше моменту затвердження річного плану.
Строки укладення та оприлюднення договору про закупівлю можна розділити таким чином за видами закупівель.
1) Щодо договору про закупівлю, який укладається за результатом проведення відкритих торгів.
Відповідно до абзаців 3 і 4 пункту 49 Особливостей↗ з метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п’ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.
Для правильного розуміння цієї вимоги варто наголосити, що строк для оскарження рішення замовника, у який сторони повинні утриматись від укладення договору, відраховується з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, в той час коли сам строк для укладення договору тривалістю 15 днів відраховується з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю. Здебільшого замовники оприлюднюють повідомлення про намір в день прийняття відповідного рішення. Водночас не слід забувати, що за абзацом 2 пункту 49 Особливостей↗ повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель, а за пунктом 8 частини 1 статті 10 Закону↗ замовник оприлюднює в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця. Таким чином, повідомлення про намір може бути оприлюднено, наприклад, на наступний день від дня прийняття рішення про визначення переможця.
Розглянемо практичну ситуацію.
Замовник 22.01.2025 прийняв рішення про визначення учасника переможцем відкритих торгів та про намір укласти з ним договір, а це рішення і повідомлення про намір оприлюднив наступного дня, тобто 23.01.2025. Відповідно, останнім днем оскарження такого рішення, враховуючи припис абзацу 3 пункту 49↗ та абзацу 3 пункту 59 Особливостей↗, буде 28.01.2025. Тоді й період для укладання договору розпочнеться з 29.01.2025. Поряд з цим кінцевою датою для укладення договору, враховуючи 15-денний строк укладення, буде 06.02.2025, оскільки для укладення договору у цьому разі виділиться всього 9 календарних днів у зв’язку з тим, що умовно один день забрала різниця між датою прийняття рішення про намір і датою оприлюднення повідомлення про намір.
Враховуючи викладене, замовникам слід зважати на таку можливу різницю для правильного обчислення строків.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону↗ замовник оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та всі додатки до нього протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
У підсумку:
- строк для укладення договору про закупівлю за результатом проведення відкритих торгів (що проводяться з урахуванням норм Особливостей) — 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір, який за обґрунтованої необхідності може бути продовжений до 60 днів, але договір не може бути укладеним раніше ніж після закінчення строку для оскарження рішення про визначення переможця, а саме раніше ніж через 5 днів з дати оприлюднення повідомлення про намір;
- строк для оприлюднення такого договору — 3 робочі дні з дня його укладення.
Варто також зауважити, що останній строк ми не включаємо у строк укладення договору — 15 чи 60 днів, а рахуємо окремо.
Щоб правильно провести процедуру закупівлі відкриті торги, зокрема з належним дотриманням строків, замовляйте послугу ТОВ «Тендерне агентство Радник»↗ «Супровід відкритих / міжнародних торгів↗» вартістю від 8500,00 грн. Тим самим зніміть з себе тягар, зокрема, розрахунків наведених строків, адже юристи Агентства зроблять це за вас.
2) Щодо договору про закупівлю товару, який укладається за результатом здійснення закупівлі шляхом використання електронного каталогу, а саме за запитом пропозицій постачальників.
Згідно з абзацом 1 пункту 66 Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822↗ (далі — Порядок № 822), замовник укладає договір з переможцем відбору не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору. У разі обґрунтованої потреби строк для укладення договору може бути продовжений до 10 календарних днів.
Нагадаю, що такий строк відраховується з моменту, коли система, так би мовити, визначила пропозицію постачальника найбільш економічно вигідною, а не з моменту, коли замовник в системі умовно визначив цього постачальника переможцем закупівлі, оскільки остання дія є лише формальністю.
Пунктом 68 Порядку № 822↗ визначено, що за результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до статті 10 Закону↗.
За пунктом 13 частини 1 статті 10 Закону↗ замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.
Крім того, відповідно до абзацу 2 пункту 10 Особливостей↗ за результатами здійснення закупівлі шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до цього пункту в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням Особливостей.
І знову повертаємось до пункту 10 частини 1 статті 10 Закону↗. Але, як не крути, як і за пунктом 10, так і за пунктом 13 частини 1 статті 10 Закону, у нас є відповідний однаковий строк для оприлюднення договору та звіту.
У підсумку:
- строк для укладення договору про закупівлю за результатом проведення запиту пропозицій постачальників — 5 календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору, який за обґрунтованої потреби може бути продовжений до 10 календарних днів;
- строк для оприлюднення такого договору — 3 робочі дні з дня його укладення (у складі звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель).
3) Щодо договору про закупівлю, який укладається без використання електронної системи закупівель, за винятками пункту 13 Особливостей↗.
Закупівельним законодавством не визначено строку, протягом якого цей договір повинен бути укладений. Водночас, як вже обговорено вище, такий договір не може бути укладено раніше моменту затвердження річного плану / змін до плану щодо конкретної закупівлі. Крім того, договір не може бути укладений після закінчення дії річного плану, тобто закінчення відповідного року, адже річний план передбачає потребу конкретного року. Наступний рік — це вже наступний річний план.
Таким чином, можна визначити строк укладення договору в період з дня не раніше дати затвердження річного плану і по 31 грудня року відповідного річного плану.
Пунктом 13 Особливостей↗ передбачено, що за результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3⁸ розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону↗.
У разі укладення договору про закупівлю відповідно до цього пункту замовник разом зі звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, оприлюднює в електронній системі закупівель договір про закупівлю та додатки до нього, а також обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту.
Абзацом 1 пункту 3⁸ розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону↗ установлено, що згаданий звіт оприлюднюється не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.
Своєю чергою, за абзацом 2 пункту 3⁸ розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону↗ у разі укладення договорів про закупівлю, зазначених в абзацах 2 і 3 частини 1 статті 41 Закону↗ (тобто, що стосується прозорого будівництва), без використання електронної системи закупівель у випадках, встановлених Особливостями, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію, визначену пунктом 10 частини 1 статті 10 Закону↗, в порядку та на умовах, що ним визначені.
Таким чином, в останньому випадку строк для оприлюднення договору про закупівлю становитиме 3 робочі дні з дня його укладення. Відповідно, і звіт потрібно оприлюднити протягом такого строку.
У підсумку:
- строк для укладення договору про закупівлю без використання електронної системи за виключеннями пункту 13 Особливостей↗ не визначається (умовно рахуємо з дати затвердження річного плану / змін до річного плану по 31 грудня року цього ж плану);
- строк для оприлюднення такого договору — 10 робочих днів (якщо це не договір по прозорому будівництву) або 3 робочі дні (якщо це договір по прозорому будівництву) з дня укладення такого договору.
Академія Радник↗ запрошує уповноважених осіб на стаціонарне навчання «Фахівець з публічних закупівель: 5-денний інтенсивний практичний курс↗» з урахуванням останніх змін до Особливостей і змін до Закону. Ви маєте унікальну можливість на практиці пройти всі етапи проведення закупівель, разом із викладачами ознайомитися і розібратися в усіх тонкощах закупівельного процесу.
Олег ПІДГІРСЬКИЙ,
юрист ТОВ «Тендерне агентство Радник»